Праця в нашому житті



Тема уроку:    Праця в нашому житті

Мета уроку:  -  ознайомити учнів з основами трудового права;
-      порядком пошуку роботи;
-      порядком прийому на роботу;
-      навчити учнів складати резюме для вступу на роботу;
-      розвивати вміння кваліфікувати факти та події;
-      виховувати повагу до праці;
-            розуміння важливості праці для формування людської істоти та її розвитку

Очікувані результати:
-  після цього уроку учні зможуть пояснювати зміст права на працю;
-  наводити приклади відносин, що регулюються нормами трудового права;
-  описувати шляхи пошуку роботи і оцінювати їх ефективність;
-  пояснювати, що таке трудовий договір, називати його сторони;
-  розповідати про порядок прийому на роботу;
-  мати власну позицію щодо важливості права людини на працю

Обладнання:  
  -        Конституція України
-              Витяги з Кодексу законів про працю
-              Ілюстративний матеріал
-              Папір, маркери

Основні поняття:  
1.     Праця - будь—яка свідома діяльність людини, що спрямована на створення матеріальних чи духовних цінностей, задоволення потреб особи і суспільства
2.     Резюме – коротка інформація про знання, досвід роботи і можливості шукача роботи.
3.     Співбесіда – це детальне особисте знайомство керівництва підприємства з особою, що бажає працевлаштуватись.
4.     Трудовий договір – особлива угода між працівником і власником відповідного підприємства

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Епіграф уроку: «Тільки праця надає право насолоджуватись життям» (М. Добролюбов)

План уроку
1.     Що таке право на працю?
2.     Як знайти роботу?
3.     Що таке трудовий договір?
4.     Що таке трудова книжка?

Орієнтовний план і методи проведення уроку

І. Вступна частина
Умовна екскурсія виставкою ілюстративного матеріалу (1 хв.)
Обговорення питання в парах (1 хв.)
Обговорення запитань в загальному колі (2-3 хв.)
Читання і обговорення фрагменту казки (3 хв.)

ІІ. Основна частина
Опрацювання тексту підручника (4 хв.)
Робота в парах, аналіз правових ситуацій (5 – 6 хв.)
Інформація вчителя, коментоване читання (4 хв.)
Робота в трійках: розігрування ситуації працевлаштування в ролях (до 10 хв.)
Опрацювання тексту підручника (3-4 хв.)
Практична робота: складання заяви, резюме (7 хв.)
Обговорення питань у загальному колі (7 хв.)

ІІІ. Заключна частина
Обговорення в загальному колі (2 хв.)
Формулювання усного висновку уроку (5 хв.)


Хід уроку

І. Організація уроку
Слово вчителя
Виставка малюнків про представників різних професій у процесі праці
Бесіда з учнями:
 Перегляньте ці малюнки і скажіть якою буде тема уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Інформація вчителя про працю в нашому житті
-         Життя людини в суспільстві тісно пов’язані з її трудовою діяльністю.
 Праця людини, її результати завжди цінувались суспільством, визначали в ньому становище людини.
Саме тому право на працю є одним із найважливіших прав для людини.
 Людина вільна обрати той чи інший вид діяльності, рід занять.
Отже, що ви розумієте під поняттям праця?
Бесіда з дітьми
-         Чи працювали ви коли-небудь?
-         Чому це вам було потрібно?
Відкрийте підручник стор. 117
Прочитаємо фрагмент казки  О.Пушкіна «Про попа та його  робітника Балду»
Отже,  дайте відповіді:
 - Ким наймався Балда?
-  Чи було досягнуто домовленості між попом і Балдою?

-   Яку оплату праці було обумовлено?

 
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Так, що ж таке праця?
Відповіді дітей
Звернемось до Конституції України
Відповідно до ст. 43-відкрили розділ ІІ , читаємо
Таким чином, Конституція України проголошує право на працю і гарантує його. Всі громадяни мають рівні можливості у виборі професії та виду діяльності.
 Яким  чином діють гарантії?
Читаємо підручник стор. 118, 2-й абзац
Отже, Конституція України проголошує, що кожен громадянин має право на належні, безпечні та здорові умови праці, заробітну плату.
Робота в парах, стор. 118. Завдання 2
Вчитель:
Прочитати і визначити в яких ситуаціях на учасників праці буде поширюватись дія трудового права.
Завдання:
1.     Регулюється трудовий закон
2.     Теж регулюється, бо Петро міг укласти з батьком як роботодавцем трудовий договір
3.     Ні, це регулюється цивільним законом
4.     Ні, це надання послуг
5.     Ні, це добровільна безоплатна допомога
Слово вчителя:   Скажіть, якими способами ви можете скористатись для працевлаштування?
Відповіді дітей
Підручник стор. 118, п.2
Вчитель: Коли людина влаштовується на роботу, вона опиняється у сфері дії трудового права.
Основою трудового законодавства України є Кодекс законів про працю України (КЗпП)

В Кодексі записані всі деталі трудового права
Що ж потрібно знати, щоб працевлаштуватись?
Для відбору працівників, роботодавці пропонують бажаючим працевлаштуватись
-         Скласти резюме
-         Подати рекомендаційного листа
-         Пройти співбесіду
Отже, резюме, як ви це розумієте?
Відповіді учнів
Звернемось до підручника стор. 119. Читаємо 1,2,3 абзаци
А тепер ми попробуємо себе у ролі роботодавців, майбутніх працівників і спостерігачів
Практична робота
Результатом має бути рішення роботодавця про прийняття чи відмову у прийнятті на роботу
Таким чином, результати співбесіди повідомляються протягом тижня, якщо ваша кандидатура зацікавила роботодавця
Я вам давала завдання випереджаюче.
Підготувати інформацію про сучасний стан на ринку праці в Україні
Отже, хто має повідомлення?
Відповіді учнів
Як ви бачите, що сьогодні на ринку праці є певні проблеми і роботу знаходять тільки гарні спеціалісти-фахівці.

Наступне питання уроку-це трудовий договір
Ми вже так багато говорили про працевлаштування, що можливо,ви сформулюєте поняття трудовий договір.
Відповідь
Отже, трудовий договір – це угода між працівником і роботодавцем. Про що?
Які необхідно подати документи, щоб працевлаштуватись перший раз і наступні?

Трудовий договір може бути письмовим та усним.
Безстроковим (тобто на невизначений час) і строковий (на час виконання певної роботи)
Для прийняття на роботу необхідно написати заяву на ім’я керівника установи, підприємства і подати необхідні документи
Неповнолітній особі, якій уже виповнилось 16 років, для вступу на роботу необхідно подати роботодавцеві:
-         Заяву;
-         Атестат про середню освіту;
-         Паспорт;
-         Свідоцтво про народження;
-         Медичну довідку про стан здоров’я;
-         Письмовий дозвіл одного з батьків;
-         Довідку з місця проживання;
-         Довідку про ідентифікаційний номер
Неповнолітні до 16 років, до роботи не допускаються.
Але у виняткових випадках і за згодою батьків дозволяється приймати на роботу осіб 15-річного віку.
Практична робота
Написання заяви для працевлаштування-зразок стор.121
Отже, ми з вами написала заяву, подали всі документи і роботодавець пише наказ про зарахування працівника на посаду. Працівник має бути ознайомлений з цим наказом.

IV. Підсумок уроку
Слово вчителя
Оцінювання учнів
Сформулюйте власний висновок, навіщо люди працюють

V. Домашнє завдання
Тема № 19, завдання 5

Комментариев нет:

Отправить комментарий